Několik tipů pro lepší komunikaci

V životě jsem slýchal různé rady od různých lidí. Některé byly o životě obecně, některé představovaly zaručené rady o ženách, jiné byly o autech. Některé byly zbytečné a některé pomohly. Pár z nich mi ale utkvělo v paměti. Proč? Protože jsem je mohl hned otestovat a zjistit, jestli jsou užitečné. Většinou se jednalo o rady ohledně komunikace s lidmi a lidské interakce. Díky nim je pro mě jednodušší mluvit před lidmi, komunikace s cizími lidmi se mi zlepšila a celkově je pro mě snazší se prezentovat.

komunikace a prezentace

komunikace a prezentace

Netvrdím, že mám patent na efektivní komunikaci, nebo boží prezentace. Jestli všechno tohle zapomenete a nikdy nevyužijete, nebo za to budete jednou vděční, už není v mé moci. Jsou to drobnosti, které mohou pomoci i s tím, jak je člověk vnímán okolím. Pamatuji si i dobu, kdy mě nikdo neposlouchal ani v hospodě, ani mezi spolužáky ve škole, když jsem chtěl něco říct. Obecně mi pomohly překonávat nervozitu a snažit se mluvit za každou cenu… a používat tipy uvedené níže.

1) Pokud se za něco omlouváte, omezte použití slova „ale“

Když řeknete „Mrzí mě to, ale chtěl jsem ti pomoct.“, zní to, jako kdybyste ospravedlňovali svůj čin. Zkuste místo toho říct: „Mrzí mě to. [kráká pauza] Chtěl jsem ti pomoct.“

stockvault-cute-husky-dog132269

2) Naučte se využívat ticho/mlčení, když mluvíte

Když mluvíte jednolitě, rychle nebo překotně, ztrácíte autoritu a vážnost. Občas to vypadá, že máte strach, aby vám nikdo neskočil do řeči. Používejte krátké ticho tam, kde chcete zdůraznit to, co říkáte. Na druhou stranu, když to přeženete, budete vypadat, jako že jste zapomněli, co jste chtěli říct.

hand gesture2

ukázat dlaně

3) Gestikulujte

Obzvláště při prezentacích a projevech působí dobře, když se pohybuje a pomocí svých rukou naznačujete, o čem mluvíte. Ruce podél těla nepůsobí dobře. Na druhou stranu přehnané pohyby může posluchače spíše rušit. Kupříkladu politikové se učí, že když obecenstvu ukáží své dlaně, je toto gesto přijato jako znak otevřenosti a upřímnosti. Zaťatá pěst symbolizuje odhodlanost a rozhodnost. Takových příkladů je samozřejmě mnoho. Například mně gestikulace pomáhá zbavit se nervozity. Trochu se mi rozproudí krev a ruce mi navíc pomáhají vyjádřit myšlenku.

Young shocked man on a blue.4) Nebojte se dívat lidem do očí

Ať už je to pouze jeden člověk, se kterým si povídáte, nebo je to mnoho lidí, kteří si vás přišli poslechnout. Pokud mluvíte k většímu množství lidí, dobře působí, když oční kontakt střídáte s různými lidmi. V tomto případě není dobré se zaměřit pouze na jednoho člověka a mluvit pouze k němu, ale také není vhodně koukat do stropu. Dělejte to tak, jako kdybyste každou část informace říkali někomu jinému.

5) Vždy si rozmyslete, co chcete říct

Váš projev musí mít hlavu a patu. Je jedno, jestli přesvědčujete kamarádku ve vinárně, že počítače nejsou výhradní doménou mužů, nebo jestli máte prezentovat před kolegy z oboru. Vždy musíte začít uvedením tématu, mít rozmyšlené argumenty a na konci to shrnout/vysvětlit. Je to prostě tak. Informace se dají předat různě, ale čím jednodušeji jsou podány, tím snáze je ostatní přijmou.

6) Vždy říkejte, co samotné informace znamenají.

talk

Nestačí říct, že „Auto má 110 kW a kroutivý moment 400 Nm.“ Někteří lidé to sice pochopí, ale nemá to žádnou emoční váhu, pokud si to sami nepřevedou do svého chápání. Co tím myslím? Myslím, že lépe zní následující věta: „Auto má 110 kW a kroutivý moment 400 Nm. To znamená, že auto je schopné velmi výrazně zrychlit i když je plně naložené, takže například při předjíždění se zpět do svého pruhu zařadíte rychleji a snížíte tak riziko srážky.“ Druhý způsob informaci vašim posluchačům předžvýká, takže bude opět stravitelnější. Vždy vysvětlujte, co informace znamenají. Dejte jim hodnotu.

Budu rád, když se podělíte o další tipy, které buď sami používáte, nebo jste někde slyšeli. Pokud o to bude zájem, dám dohromady článek s dalšími.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Potvrďte, že nejste robot *