Příběhy úspěchu pod lupou

„8 věcí, které dělají úspěšní lidé mezi obědem a druhou svačinou…“, nebo  „84 věcí, co musíte dělat, abyste byli také bohatí…“ Taky už vás takové texty nebaví?
investigation

Snad nikomu nemohla uniknout módní vlna, které osobně říkám „x zaručených rad“. Ze všech stran se na nás hrnou příběhy o úspěšných podnikatelích, motivační knihy, školení o tom, jak se stát dalším Billem Gatsem, Jobsem, Zuckerbergem (vyberte si podle vlastních preferencí), v televizi se mluví o megaúspěšných společnostech, které vznikly v garáži a na internetu kolují zprávy o rychle rostoucích akciích různých startupistů, kterým bylo sotva osmnáct.

Dnes ráno na mě opět vystřelil článek ze série „x zaručených rad“, tentokrát s názvem 7 věcí, které jde stíhat před snídaní. Dala bych ruku do ohně, že je to zkrácená verze 12 věcí, které úspěšní lidé dělají ještě před snídaní. Dokonce existuje stejnojmenná 192 stránková kniha na toto téma.

Pojďme se ale na tyto zaručené rady podívat zblízka. Co tedy dělají nejúspěšnější lidi jinak, než všichni ostatní?

Vstávají se sluncem

Povězte taxikářům, popelářům nebo dělníkům na stavbě, kteří den co den vstávají ve čtyři ráno, že jsou na té nejlepší cestě k dosažení životního úspěchu. Určitě to od vás rádi uslyší.

Dělají rozcvičku

Tento zvyk je rozhodně chvályhodný. Řídí se jim například Číňané, což přisuzuju zbytkům sovětského vlivu. Přiblíží se díky tomuto zvyku k úspěchu Steva Jobse? Snad jenom tehdy, pokud se v jejich fabrice začnou vyrábět iPhony.

Věnují se důležitým projektům

Ráno je bezpochyby skvělé na to, abychom se věnovali důležitým projektům. Stejně jako den. Nebo večer. Nebo třeba noc. Každý z nás ví nejlíp, kdy se mu dobře pracuje. Každý člověk má důležité povinnosti. Někdo je plní ráno, někdo večer. Dokažte mi, že tajemstvím úspěchu je pracovat ráno!

Tráví čas se svou rodinou

Velmi rozšířená poučka, kterou najdete ve všech doporučeních pro manažery. Užitečná rada pro dosažení harmonie v životě. Ale buďme upřímní. Lidí, kteří tráví čas se svou rodinou, je mnohem více, než těch, kteří dosáhli věhlasného úspěchu. Mnohonásobná syrská matka vám to jistě potvrdí.

Mají po ránu sex

Mimochodem, skvělá rada. Večer je prý většina podnikatelů na radovánky s partnerkou příliš unavena, proto autor článku doporučuje oddávat se jim hned ráno. A pokud ne, i rozhovor s manželkou na téma financí přijde vhod. Hmm, jsem ráda, že můj manžel nepatří mezi úspěšné podnikatele. (Povídání o financích teda po ránu fakt nezvládáme…)

Účastní se ranních networkingů

Ranní networkingy jsou jistě fajn, otázkou však je, jak moc je potřebujete pro svoje podnikání. Nemůžu si pomoct, ale nejúspěšnější podnikatele, které znám, přicházejí do práce jako první a odcházejí jako poslední. Nevím, nevím, jestli je to ta pravá rada pro začátečníky-startupisty.

Meditují

Úspěšná podnikatelka Manisha Thakor se prý věnuje meditaci dvakrát denně. Já chodím na jógu dvakrát týdně. Stane se ze mě úspěšná podnikatelka, pokud začnu více meditovat? Vyzkouším a dám vám vědět!

Zapisují si věci, za které jsou vděčni

Každý den vstávám s pocitem štěstí, že jsem živá, zdravá a mám po svém boku lidi, o které se můžu opřít. Nemám problém tyto pocity sdílet se svými nejbližšími. Měla bych si je ještě zapisovat na papír, abych byla úspěšnější?

Plánují a přijímají strategická rozhodnutí, dokud mají svěží mysl

Problém je v tom, že i největší lůzři musí plánovat a přijímat strategická rozhodnutí, ale jejich plány většinou nevycházejí tak dobře.

Kontrolují si maily

Já si kontroluju svou mailovou schránku každých 15 minut. Kdy se objeví moje jméno v seznamu nejbohatších lidí světa?

Čtou noviny

Snad nejlepší zpráva pro všechny kancelářské krysy! Není nic lepšího, než předpokládat, že pokud máme stejné informace jako Richard Branson, jednou budeme stejně úspěšní, jako on.

To všechno mi připomíná jeden starý dobrý vtip, který jsem kdysi zaslechla.

„Z vyprávění přeživších víme, že delfíni jsou chytří tvorové, protože pomáhají topícím se lidem zpátky na břeh. Jenomže se nikdy nedozvíme, kolik lidí už delfíni utopili.“

Můžeme si číst o zvycích úspěšných podnikatelů, které se vůbec neliší od zvyků těch nejobyčejnějších z nás. Ale nikdy se nedozvíme, co udělali skutečně jinak, aby se ocitli tam, kde jsou. A pokud ano, nebudou to tak líbivé rady, které mohou praktikovat všichni čtenáři First Classu. Copak celá kniha, populární článek, který má tisíce sdílení a překladů do různých jazyků, jsou nesmyslné? Závěr nechám na vás. Pište komentáře!

Comments
  1. Stanislava | Odpovědět

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Potvrďte, že nejste robot *